czende

JE TO TU! MALEVIL CUP OTEVÍRÁ BRÁNY REGISTRACE DO 24. ROČNÍKU.
Zajistěte si své místo na startu za výhodnější startovné.

CZE / ENG

letak registrace
Bikerky a bikeři, je to tady! Legendární MALEVIL CUP se po úspěšném evropském maratonském šampionátu hlásí o slovo a dnešním dnem spouští registraci do svého 24. ročníku.

Opět budou připraveny atraktivní trasy na čtyřech závodních distancích v rozmezí 30 - 100 km a k tomu i pohodová rodinná cyklojízda. Trasy Malevil Cupu nedoznají změn, a tak stěžejní místa budou zachována. Pečlivě vybrané lesní cesty a pěšinky vás provedou nejzajímavějšími místy, které okolní lesy a kopce nabízí. Tedy hraniční trail k jezeru Kristýna v Hrádku nad Nisou, průjezd lázněmi Oybin, výjezd na Hvozd i nádherná panoramata okolo dominanty Lužických hor - vrcholu Luž.

Vypsáno je celkem 32 kategorií, včetně kategorií dvojic, které neustále nabírají na popularitě a prestiži.

„Registrace je již spuštěna, tak neváhejte a přijďte pobejt, zabajkovat a užít si s námi krásný sportovní víkend 16. - 18. června 2023 v Jablonném v Podještědí a Lužických horách.
Těšíme se na vás,“ hlásí za pořadatelský tým Malevil Cupu Radek Patrák.

ENG

Dear friends,
Winter is in full swing, yet here we are to bring you information about the upcoming 24th edition of the International MTB marathon in the Lusatian Mountains - Malevil Cup
.

Only four months and a few days remain until the start of the legendary marathon, which hosted the European Championship twice, the Republic Championship several times and the UCI marathon series race.

The race is mainly intended for YOU. For the coming edition, we are traditionally preparing four routes of 100, 70, 50, 30 km through the Lusatian and Zittau Mountains. We plan to prepare for you the same routes as last year: Playful border trails, a pass through the Oybin spa town, a climb to Hvozd (Hochwald), or panoramic views around the dominant Luž peak await you.

The categories are listed ranging from cadets to veterans, including the popular pairs category.

We do not claim that the situation is all rosy, but we are once again preparing a marathon for you with the maximum possible service and security. You can certainly look forward to an additional program, a bike party and the relaxing facilities of Resort Malevil.

Mark the third weekend in June on your calendars. Come and enjoy the beginning of summer with us. We look forward to you!

On behalf of the organizational team Radek Patrák Director of race